top of page

ÚCTA K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ

 

Ještě jsem ani nepotkala sousedy, kteří si vedle nás koupili dům se zahrádkou, a už se u nich dějí změny – zeleň proměnili v jednolitou vydlážděnou plochu. Nemyslí na letní horko, které bude sálat z betonových dlaždic, na déšť, který bez užitku steče do kanalizace.

V sobotu 8. 2. zemřel prof. Erazim Kohák, který by mohl být vzorem pro naplňování pojmu „ekologizace“, což znamená vnášení ekologického myšlení do materiální činnosti lidí, do jejich chování. Člověk, který se ptal: „Stojí škoda, kterou svým chováním přírodě způsobím, za předpokládaný přínos?“ A podle toho se choval.

Také naše městská část by měla při svém rozvoji uplatňovat podobný přístup. Měla by minimalizovat ekologická rizika a nebát se inspirovat dobrými příklady. Patnáctka náš domov před časem neúspěšně navrhovala používání vratných plastových kelímků na akcích, které se na území Prahy 15 pořádají. Vyslechli jsme si mnoho argumentů, proč to ještě nejde. Dnes stačí zadat do vyhledávače třeba „DVTV ve Vsetíně“ a podívat se, že to naopak jde. Vsetínští jsou z novinky nadšeni a na mytí kelímků využívají školní jídelny. Praha 15 chystá nákladnou rekonstrukci jídelny v ZŠ Hostivař, kde se s tím také mohlo počítat. Škoda.

Kdo úctu k životnímu prostředí zohledňuje až pod nátlakem veřejnosti, ten skutečný zájem o „ekologizaci“ nemá. Patnáctka náš domov se pravidelně setkává s občany, kterým není jedno, jak to kolem nás vypadá. Mnohdy se ale jejich snahy o dodržování respektu k přírodě vyčerpávají sebeobranou, kdy jim hrozí za humny předimenzovaná výstavba. A přitom by právě městská část mohla dělat aktivní osvětu, abychom odkaz Erazima Koháka nesli dál. Pak by, možná, i mnohé zabetonované zahrádky zůstaly zelené.

Jana Vachulová, PND

(sloupek naší zastupitelky v březnovém Hlasateli)

bottom of page