top of page

PROČ SE KOALICE BOJÍ KONTROLY?

V zastupitelské demokracii platí jednoduché pravidlo – vytvoří se většina, která vládne (koalice), a menšina (opozice), která počínání koalice kontroluje a nabízí alternativní řešení.

Koalice v Praze 15, kterou tvoří ANO / ODS a TOP 09 se kontrole brání, seč jí síly stačí. Naši zastupitelé v kontrolním výboru proto navrhli pravidla, která měla přesněji vymezit pravomoci výboru a umožnit mu kontrolu veřejných zakázek, dotací, proplácených faktur a hospodaření s byty a nebytovými prostory. Tento návrh byl předložen do zastupitelstva v roce 2019, ale hlasovalo pro něj pouze 12 zastupitelů Patnáctky náš domov, z koaličních nikdo.

V letošním roce jsme předložili kompromisní návrh, na němž vznikla shoda koaličních a opozičních zastupitelů v kontrolním výboru. V souladu s jednacím řádem zastupitelstva byl materiál předložen starostovi, aby jej projednala rada městské části a zařadila jej do programu zastupitelstva.

Rada ovšem náš návrh neprojednala, do programu zastupitelstva zařazen nebyl, a starosta na opakované dotazy proč není dodržen jednací řád zastupitelstva, 14 dní nereaguje.

Tento přístup se neslučuje s principy otevřené radnice, které prosazujeme. Materiál samozřejmě předložíme přímo na červnové zastupitelstvo, a budeme zvědaví, zda koaliční zastupitelé umožní jeho projednání.

V každém případě budeme dál s využitím ostatních zákonných prostředků kontrolovat práci vedení radnice a o výsledcích budeme informovat veřejnost.

bottom of page