top of page

BYTOVÝ SOUBOR PRAGA – JAK RADNICE PRAHY 15 HÁJÍ VEŘEJNÝ ZÁJEM?

 

Na Groši mezi ulicemi Pražská, Strašnická a U Průseku má na ploše přes 6 ha vzniknout jeden z největších bytových souborů v novodobé historii naší městské části, zvaný PRAGA – 16 bytových domů o výšce 5–9 nadzemních podlaží, 1 037 bytů, 1 278 parkovacích míst, 2 400 obyvatel a pro ně pouze 1,5 % občanské vybavenosti včetně školky se čtyřmi třídami. Nové domy podél Pražské ulice mají až o 15 m převyšovat střešní linii sousedních panelových domů.

Vládnoucí koalice ANO / ODS / TOP 09 v čele s odpovědným místostarostou Neumannem (TOP 09) s podobou projektu bezvýhradně souhlasí, neboť při územním řízení, které rozhoduje o umístění stavby, nepodala za městskou část žádné námitky. Kromě jiného tak zcela ignorovala názor 490 občanů Prahy 15, kteří se na jaře 2018 podepsali pod žádost, aby městská část námitky podala – aby se domáhala snížení kapacity záměru (hmoty a výšky), vytvoření kvalitního veřejného prostoru – klidové zóny, především vypuštěním objektu F, a aby prosazovala variantu dopravního napojení pouze s jedním výjezdem na Pražskou ulici a s jedním výjezdem na Strašnickou ulici.

Naopak Patnáctka náš domov stála vždy na straně stávajících obyvatel Prahy 15. Prostřednictvím občanů, kteří jsou účastníky územního řízení, jsme minulou středu podali námitky proti podobě stavebního záměru.  Námitky jsou v souladu s přáním výše uvedených žadatelů a vyjadřují i náš dlouhodobý postoj k projektu bytového souboru PRAGA. Jejich konkrétní znění najdete ZDE.

 

Za jeho zlepšení jsme osamoceně bojovali již v minulých letech. Prostřednictvím tehdejšího našeho místostarosty pro územní rozvoj jsme námitkami a podněty v procesu EIA dosáhli řady vylepšení tohoto projektu. Podstatně se zvýšila kapacita školky, přibyl výjezd na Pražskou ulici, který aspoň trochu uleví Strašnické, doplnily se dvě stovky stromů a deset dětských hřišť. V těch zásadních věcech ale developer neustoupil, neboť chce zužitkovat kapacitu území do posledního metru čtverečního obytné plochy, jak bohužel připouští územní plán.

 

O dalším vývoji vás samozřejmě budeme nadále podrobně informovat.

Praga1.jpg
Praga22.jpg
Praga333.jpg
bottom of page