top of page

O KOMUNIKACI

(sloupek naší zastupitelky v červencovém Hlasateli)

Aniž bychom si karanténní dobu chtěli zvláště připomínat, nikdo z nás na ni už nezapomene. Na čas nejistoty i obav o své blízké a zranitelnější z nás.

Byla to doba, která nám vzala, ale i dala zejména poznání sebe sama i svého okolí. Mnoho dobrovolníků vyzkoušelo praxi komunikace přes krizové linky nebo při osobní pomoci. Uvědomili jsme si nepostradatelnost profesí ošetřovatelů, zdravotníků či záchranářů. Naučili jsme se využívat novou techniku, vzdálená připojení i býti on-line. Zakusili jsme, jak nám chybí svoboda, příroda a pohyb, co pro nás znamená rodina a blízcí přátelé. Ztráceli jsme a znovu si zvykali na pravidelné rituály i jakýsi režim.

Vše provázeno komunikací: neviditelnou – empatií z očí do očí, verbální – hlasem, sdílenou – nasloucháním, telekomunikací – na dálku, dopravní – setrváváním na místě či podstoupenou cestou, a prožitky založenými na síle hlasu druhého člověka, na bezprostřední blízkosti či překonávání vzdáleností jeden k druhému.

I svět politiky je založen na vzájemné komunikaci. Pozor, nepleťme si s informováním jako s jednostranným sdělením, které nepočítá s reakcí a zpětnou vazbou, natož s besedou.


A i během nouzového stavu se na radnici rozhodovalo, aniž by se s občany komunikovalo a s opozicí projednávalo. Je tedy stále co zlepšovat. Zakázka na studii Nové centrum Hostivař, kterou komora architektů prohlásila za neregulérní soutěž, projekt cyklo oázy u mola Hostivařské přehrady, který si nepřeje 813 občanů podepsaných pod peticí, nebo souhlas se stavbou bytovek na náměstí nazývaném Maraťák při zastávce MHD Hostivařská i přes vzkaz v petici od 230 sousedů z okolí.

Krásné měsíce letních prázdnin přeje Radka Daníčková.

bottom of page