top of page

JAK MÍSTOSTAROSTA NEUMANN NAHRÁVÁ DEVELOPERŮM

 

Developeři předložili několik podnětů na změnu územního plánu, které mají v Praze 15 zrušit další plochy vyhrazené pro zeleň, sport a rekreaci, aby se na nich mohla uskutečnit výstavba bytových domů. Týká se to hlavně rozsáhlého území mezi Kozmíkovou a Průmyslovou ulicí a lokality tzv. Javorové čtvrti.

Rušit zelený pás mezi osídlením Kozmíkovy ulice a dopravně přetíženou Průmyslovou je podle nás nesmysl. Stavět dál v Javorové čtvrti, kde chybí jakákoliv občanská vybavenost, je podle nás rovněž nesmysl. Proto jsme předpokládali, že výbor pro územní rozvoj Prahy 15, který se konal minulý týden, vyjádří rovnou nesouhlas s těmito zlatokopeckými návrhy. Naši zástupci ve výboru (M. Pencák a R. Běla) byli připraveni hlasovat pro tento nesouhlas.

Jaké bylo naše překvapení, když místostarosta pro územní rozvoj Neumann (TOP 09) prohlásil, že o podnětech se hlasovat nyní vůbec nebude a že si chce nejprve na dané lokality nechat zpracovat tzv. koncepční studie.

A my se ptáme, kdo má zájem na tom, aby se v tak jasné věci vyhazovaly nemalé veřejné peníze za zpracování studií, podle nichž si pan místostarosta hodlá ujasnit své preference? Kolik to bude stát, jak dlouho to bude trvat a proč pořizovat něco, co pro developery stejně nebude závazné - to jsou otázky, na které nám p. Neumann uspokojivě neodpověděl. Jeho počínáním pouze získávají developeři manévrovací prostor, aby upevňovali své pozice, a sám si vytváří alibi, aby se jednou mohl vymlouvat na "názory odborníků".

Toto slabošství odmítáme - každý politik má být schopen se jasně a rychle rozhodnout a vyjádřit, nakolik se mu navržená výstavba v některé lokalitě líbí. Na to nepotřebuje blafovat se studiemi, kvůli nimž trpí už tak schodkový rozpočet městské části. Navíc, když zastupitelstvo Prahy 15 v červenci 2018 během připomínkování návrhu Metropolitního plánu jednohlasně odsouhlasilo, že u Kozmíkovy chce mít na dotčených pozemcích park a v Javorovce rekreační zónu.

Čí zájem tedy hájí místostarosta Neumann?

bottom of page