top of page

NÁŠ POSTOJ K TROJMEZÍ

 

ODS začala strašit obyvatele Prahy 15, že v Trojmezí mají vzniknout azylové domy. Spolu se svými koaličními partnery ANO a TOP 09 přitom nedávno, bez projednání s veřejností, sami podali první návrh na změnu územního plánu, aby se v naší části Trojmezí mohlo stavět.

Postoj Patnáctky náš domov k tomuto tématu vyjádřil v dubnovém Hlasateli zastupitel Zdeněk Edlman:

"Trojmezí, nezastavěná oblast o současné velikosti cca 100 ha nacházející se na rozhraní tří městských částí (Prahy 10, 11 a 15) a šesti sídelních celků (sídliště Chodov, sídliště Spořilov, Staré Záběhlice, Zahradní Město, Stará Hostivař a sídliště Košík), lákala k zástavbě investory již od roku 2004. Ať už první, kteří si pozvali světoznámého londýnského architekta Fostera a měli vizi vybudování nové městské čtvrti, tak pozdější developerské skupiny, které zhmotnily svoje představy do změny územního plánu Z 1175/06 za tehdejší vlády ODS na radnici hl. m. Prahy i na radnicích okolních městských částí. Nevadilo jim, že plánují zastavět lokalitu, která je tvořena přírodním parkem Hostivař-Záběhlice a podél Botiče i přírodní památkou Meandry Botiče.

Proti této změně územního plánu se v roce 2009 postavili prostřednictvím petice občané z okolí. Následnou spoluprací několika občanských sdružení z oblasti vznikla Koalice OS Trojmezí, která začala koordinovat kroky k zabránění zástavby této lokality. A skutečně se tuto změnu podařilo zastavit. Na několik dalších let snaha o zástavbu navenek ustala; o to víc nás překvapilo v roce 2018 schválené usnesení Rady hlavního města Prahy o prověření lokality Trojmezí pro výstavbu dostupného bydlení, které předložil radní Procházka z ANO 2011.

S touto zástavbou Patnáctka náš domov zásadně nesouhlasí. Trojmezí je nutné řešit participativním způsobem jako jeden celek, a to v souladu s přírodním charakterem lokality, jak je naznačeno i v návrhu Metropolitního územního plánu a za úzké spolupráce všech tří městských částí. A teprve toto řešení může rozhodnout o záboru dosud nezastavitelného území a výstavbě školky nebo koupaliště."

bottom of page