top of page

JAK SI PŘEDSTAVUJEME OTEVŘENOU RADNICI?

 

Patnáctka náš domov vidí otevřenou radnici jako úřad, který je maximálně vstřícný k občanům a nic neskrývá. Tedy tak, jak ji začala nastavovat v minulém období a jak chtěla pokračovat po letošních volbách.

Pro takovou radnici je samozřejmostí zveřejňování všech proplácených faktur. Občanovi umožní dostat se během několika kliknutí na webu městské části ke všem položkám rozpočtu (rozklikávací rozpočet). Určitou část rozpočtu vyčlení na menší projekty podle námětů občanů formou participativního rozpočtu či grantových programů. Aby vyloučila všechny pochybnosti, měla by se radnice řídit veřejnými pravidly pro jednání s dodavateli a developery. Měla by poznávat názory občanů a naslouchat jim (Agenda 21, Zdravá městská část). Měla by informovat občany o větších stavebních akcích, které se v Praze 15 chystají, s cílem zapojit veřejnost do diskuze.

Radnice by se naopak neměla chovat jako současná koalice ANO, ODS a TOP 09. Neměla by rušit komise, tedy poradní orgány rady, aby se opozice a občané nadále mohli „koukat pod ruce“ radním před jejich rozhodováním. Místo veřejného projednávání důležitých věcí, které rozhoduje rada (90 % všech rozhodnutí městské části), se znovu vracejí jednání a dohody odehrávající se za zavřenými dveřmi.

Samozřejmostí by také mělo být poskytování pestrého a objektivního zpravodajství radničního časopisu Hlasatel, a ne vytěsňování opozičních zástupců z redakční rady.

Radnice by si měla vždy uvědomovat, pro koho tady je, a všechna veřejná jednání plánovat v časech přijatelných i pro pracující veřejnost. Tedy nedávat termín zastupitelstva na dopolední hodiny, tak jak tomu bylo v případě projednávání záměru prodeje pozemků za desítky milionů korun.

Radek Běla, zastupitel za Patnáctku náš domov

(sloupek našeho zastupitele Radka Běly vyšel v lednovém Hlasateli 2019)

bottom of page