top of page

MÍSTOSTAROSTA (SE) PŘEŽIL

Jak jsme vás již informovali, na minulém zastupitelstvu Prahy 15 se projednával bod odvolání místostarosty pro územní rozvoj a úsporu energií Ing. Petra Neumanna (TOP 09). Žádost předložilo 230 občanů, kteří ji podepsali o prázdninách, takže se jí zastupitelstvo muselo podle zákona zabývat.

Podle názoru Patnáctky náš domov existují pro odvolání místostarosty Neumanna důvody, které se dají obecně shrnout takto:

Nedostatečné hájení zájmů občanů naší městské části ve prospěch zájmů developerů, nekompetentnost a nehospodárné nakládání s veřejnými financemi. Na zastupitelstvu jsme také přednesli symbolických 15 konkrétních důvodů, které se týkaly jednotlivých kauz, popisovaly vstřícné chování pana místostarosty vůči developerům, nebo naopak nečinnost, která jim nahrává.

Jako opozice jsme vykonali maximum - trávíme desítky hodin, abychom pronikli do spletitých případů, získali maximum podkladů a odkryli jejich pozadí, o problému jsme ve svém volném čase během letních měsíců diskutovali na ulicích s občany Patnáctky, záležitost jsme zevrubně projednali s jednou z koaličních stran a v zastupitelstvu jsme vše obsahově vyargumentovali. Reakce pana místostarosty Neumanna, který ve své obhajobě nebyl schopen věčně reagovat na žádný z vytýkaných bodů, nás nepřekvapila. Obrázek si udělejte sami, jeho proslov najdete na našem videu nebo zde na str. 43-44 ZDE.

Pro PND je však poctou, když se místostarosta chlubí, že nám zabránil potýkat se s developery: "Dnešní bod je jen o tom, že jsme neumožnili zůstat panu Pencákovi a panu Duckovi na radnici, aby mohli dělat dále zmatky a umravňovat developery."

Koaliční zastupitelé nakonec na svoji zodpovědnost podrželi pana místostarostu v jeho funkci. Všechna čest výjimkám - jeden člen ODS hlasoval pro odvolání, a pokud by stejnou odvahu našla i trojice těch, kteří se zdrželi (dva za ANO, jedna za ODS), vytvořili bychom dostatečnou většinu. Jinak se ale není co divit, jak tu někdo trefně poznamenal, kapři si sami rybník nevypustí. A jak říká nejmenovaný koaliční zastupitel - otloukánek na pozici místostarosty pro územní rozvoj, který málo o čem skutečně rozhoduje, ale navenek nese plnou zodpovědnost, mnohým stranám v koalici vyhovuje.

Zákulisní poměry však občany a opozici nemusejí zajímat. Zvlášť když "show must go on". Krátce poté, co byl místostarosta ponechán ve funkci, totiž koalice tvrdě umravnila přítomné občany a odhlasovala navýšení výstavby za hřbitovem pro developera Neuinvest...

bottom of page