top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraPatnáctka Náš Domov

V posekaném je o 20 stupňů Celsia tepleji

Jak se vám líbí letošní péče místostarosty Frauenterky (ODS) o zdejší trávníky? (viz např. fotky z Verony a od hasičárny dnes v poledne), A to jsme ve sloupku na začátku měsíce měli tendenci ho i pochválit...


"Džungli připomínající houština, která bývala trávníkem, nenechá chladným leckoho z nás. Na druhou stranu si položme otázku, kolik parády udělá zcela vyschlý travní porost. Jak se správně postavit k sekání trávy ve městě? Nejprve přemýšlejme, poté konejme.


Vzrostlejší rostliny dokáží ve svých tělech akumulovat výrazně více vody než nakrátko posekaný trávník. Tím je možné alespoň částečně bojovat s následky sucha, a dokonce zvlhčovat a ochlazovat mikroklima (ve vzrostlém porostu je průměrně o 20 °C chladněji než v posečeném). Zároveň je umožněno rostlinám kvést, což přiláká různé druhy hmyzu, který bude rostliny opylovat. Tyto druhy člověku ve většině případů nijak neškodí a v posledních desetiletích z přírody rychle mizí (např. různí motýli).


Patří však takový způsob hospodaření do města? Ve vysoké trávě se kromě užitečného hmyzu mohou skrývat například klíšťata a z těch jistě nebudou nadšení rodiče dětí nebo majitelé venčených psů. Nakrátko střižený trávník naráží na jiné problémy. Pokud nebude delší dobu pršet, posekaná tráva hned neobrazí a vlivem horka uschne. Místo příjemné zelené plochy uvidíme vyprahlou pustinu bez života.


Správné řešení by se mohlo skrývat někde v půli cesty. Sekat je jistě potřeba, ale ne ve chvíli, kdy je zřejmé, že delší dobu nepřijde déšť. Užitečný hmyz v krajině potřebujeme, a proto je vhodné jej podpořit i v rámci městské zeleně. Ukázku dobré praxe najdeme u hasičárny v H. Měcholupech. Zde se seče jen v blízkosti chodníků a střední část zůstává neposekaná.


Nyní by bylo vhodné se zamyslet, kde dále by se tento způsob dal využít. Zastupitelé i úředníci by měli reflektovat všechny aspekty této problematiky a na základě toho přijímat optimální řešení."


-Martin Šimák, zastupitel za Patnáctku náš domov
9 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page