top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraPatnáctka Náš Domov

Nové drahé byty nepotřebujeme

V Praze 15 se v letech 2007–2022 postavilo 7 657 nových bytů, což nás dlouhodobě řadí na špičku v rámci celé metropole. Staví se tu více než jinde, ale dostupnější bydlení nám to nezajistí. Praha 15 nemůže na svůj úkor zachraňovat celopražskou poptávku po bytech, navíc když nejsou potřeba developerské byty, ale městské s přijatelným nájemným.

Přestože nových bytů přibývá, jejich cena je stále příliš vysoká. Neplatí tedy rovnice, že čím více bytů se postaví, tím budou levnější. Naopak, nyní jsou nové byty tak drahé a úrokové sazby hypoték tak vysoké, že si je může dovolit jen málokdo. Uveďme příklady, kdy nový byt 1kk v Hostivaři o výměře 37 m2 stojí i s terasou 5 mil. Kč a nový byt 1kk v Horních Měcholupech o výměře 33 m2 stojí i s balkonem 4,9 mil. Kč.


Není tedy divu, že desítky těchto bytů jsou stále volné. Nové byty proto často končí jako investiční, které jejich movitý majitel v lepším případě pronajme za tučný obnos, aby mu pokryl vysokou splátku hypotéky. V horším případě nové byty zůstanou prázdné. Pokud si navíc nový vlastník či nájemce nenahlásí do bytu trvalý pobyt, městská část za něj nedostane příspěvek na obyvatele. V takovém případě hradí náklady na služby ze svého obecního rozpočtu.


Patnáctka náš domov nepodporuje zahušťování Prahy 15 další výstavbou bytových domů. Už nyní nás trápí nedostatek parkovacích míst a ranní i odpolední kolony. Nové stavební záměry mívají méně parkovacích míst, než je počet bytů, což

místním obyvatelům současný stav ještě zhorší. Stejně jako snížení dostupnosti stávající veřejné vybavenosti, na které nová zástavba doslova parazituje.

Nové drahé byty Praha 15 nepotřebuje. Místní lidé si chtějí uchovat klidné bydlení a zeleň, naopak potřebují rozvoj veřejné vybavenosti.


(sloupek našeho zastupitele Jana Veleby v prosincovém Hlasateli)35 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Комментарии


bottom of page