top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraPatnáctka Náš Domov

Hostivařská kobra se nelíbí ani IPRu

Pamatujete si ještě na koncepční studie? Koalice ANO / ODS / TOP 09 vyhodila za jejich zpracování 2,7 milionu korun, aby mohla „legalizovat“ plány developerů na dalším zastavění okolí sídliště Hornoměcholupská a východní části Horních Měcholup. Vládnoucí spojenci pak v dubnu studie silově protlačili ve výboru a po čtrnácti dnech i v zastupitelstvu.

Patnáctka náš domov vedla společně s občany proti studiím tvrdý boj, ale nestačilo to – prodeveloperská koalice neuhnula. V poslední chvíli jsme ještě navrhli, aby se projednání studií odložilo, než se k ním vyjádří Institut plánování a rozvoje (IPR). Ten totiž zpracovával zadání obou studií a své právo na vyjádření k výsledku si v něm vymínil.


Kam ale s takovou na místostarostu Neumanna (TOP 09) – sám si žádné vyjádření IPRu tehdy nevyžádal, učinil tak až 14. 4. po našem upozornění na výboru. 28. 4. nám na zastupitelstvu bohorovně tvrdil: „Já jsem o tom hovořil, že to v současné době IPR zpracovává, že jsem včera s nimi o tom mluvil, že to stanovisko nemáme zatím písemně, ale souhlasí s tím a je zbytečné to kvůli tomu přerušovat.“ Už tehdy věděl, že neříká pravdu, ale potřeboval, aby mu koaliční zastupitelé pro studie zvedli ruku.


IPR poslal svá vyjádření na radnici nakonec až v půlce června, a jejich součástí jsou (ne)překvapivé pasáže. Asi proto pan místostarosta „zapomněl“ více než čtyři měsíce tato stanoviska poskytnout všem zastupitelům Prahy 15. Pro začátek z nich vybíráme:


- „Z pohledu celkové urbanistické koncepce je hlavním principem návrhu ZAHUŠŤOVÁNÍ VÝSTAVBY a VERTIKALITA.“


K Hostivařské Kobře: „Navržená dominanta a prostředí, které vytváří, není pro místo adekvátní… Není důvod, aby centrum Hostivaře mělo takto vysokou, solitérní výškovou stavbu, která v tomto území působí nepřirozeně, příliš násilně a osamoceně… Cílem studie je především založení funkčního centra lokálního významu, rozumné využití městských pozemků, propojení velmi fragmentovaného území, zhodnocení jeho potenciálu a vytvoření kvalitních veřejných prostranství. Vytvoření osamoceného mrakodrapu však není v souladu s těmito cíli a domníváme se, že takový koncept by mohl v místě spíše posílit jeho roztříštěnost, neuspořádanost, odcizenost a periferní charakter.“


To vypadá, že koalice investovala do kvalitního architekta, že? (Pokračování příště…)39 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page