top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraPatnáctka Náš Domov

Švehla jubilant

15. dubna tomu bylo přesně 150 let, kdy se v Hostivaři narodil Antonín Švehla. Je to pro nás velké výročí, protože naše městská část nemá větší osobnost. A to se bohužel v minulosti Švehlovi vymstilo - v Praze 15 se mnozí ohánějí jeho jménem, aniž by skutečně znali jeho myšlenky a dílo, až z něj udělali tak trochu vyprázdněnou monstranci, která je rychle po ruce, když chce někdo oslnit přespolní.


Bez Švehly by se naše republika rodila mnohem bolestněji - zasloužil se o ni svou činností za války a jako nejvážnější hlas mezi "Muži 28. října". Bez Švehly by naše republika vyrůstala mnohem bouřlivěji - podílel se na tvorbě skvělé ústavy z roku 1920, která jí dala řád, a dlouhá léta obratným manévrováním držel tento mnohonárodnostní útvar pohromadě. Bez Švehly by naše republika nezažila zlatá 20. léta prosperity - jako premiér měl na rozkvětu její ekonomiky hlavní zásluhy.


Švehla málo mluvil a psal, o to více pracoval. Byl mistr zákulisních dohod, ale jako masarykovec ztělesňoval heslo "nebát se a nekrást". Byl přísný na druhé, ale hlavně na sebe. Spořivý hospodář na svém hostivařském statku i v čele státu. Jako sokol miloval svou vlast, vyšel s jejími Slováky, Němci, Maďary i Rusíny, ale bytostně nesnášel nacionalisty a jiné extremisty.


Poznejte Švehlu, stojí to za to. Mimo jiné říkal: "Právě tyto doby vyžadují, abyste pečlivě volili své vůdce, kterým svěřujete své osudy. Dbejte, aby měli na pravém místě – srdce, svědomí a rozum."


Foto: idnes.cz1 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios

No se pudieron cargar los comentarios
Parece que hubo un problema técnico. Intenta volver a conectarte o actualiza la página.
bottom of page