16.09.2016 22:06

Uklízení přináší radost

Zastupitelé Patnáctky - náš domov pravidelně spoluorganizují v rámci MČ Praha 15 celorepublikovou akci Ukliďme Česko, která se letos uskutečnila v sobotu 16. dubna, a to již ve třech lokalitách - kolem vlakové zastávky Horní Měcholupy, v oblasti Groše a na Trojmezí. I na jiných místech Prahy 15 se přidali jednotlivci.

V oblasti Groše šlo o první dobrovolnický úklid, bylo možné se zapojit díky lokálně distribuovanému letáku; navzdory rannímu dešti se zúčastnilo celkem 15 osob všech věkových kategorií. Někteří účastníci si donesli vlastní vidle a hrábě. I nůžky na keře se hodily, protože k některému odpadu pod hustými neudržovanými keři by jinak bylo těžké se dostat. Kuriózním nálezem byla nádrž k čerpadlu.

Radost nám udělalo hlavně důkladné vyčištění tras k oběma nejbližším zastávkám MHD, kde nám všem nepořádek nejvíce kazí náladu hned po ránu. Světoznámá "uklízecí fanatička" Marie Kondo se ve svém bestselleru „Zázračný úklid – pořádek jednou provždy" věnuje dopadům promyšleného úklidu v bytě na prožívání radosti. Po jarním kole akce "Ukliďme Česko" jsme se s některými účastníky úklidu shodli, že i  na sousedské vztahy má úklid a následný pořádek vliv - někteří se dostavili díky letáčku a viděli se poprvé; jiní se léta znají od vidění a teprve při společné užitečné činnosti si začali tykat. 

Na rozdíl od "pořádku jednou provždy" směřuje úklid Česka spíše k heslu  "pořádek se nedělá, pořádek se udržuje". Patnáctka - náš domov bude trvale u toho!

 

—————

Zpět