16.05.2018 20:18

ÚCTA KE STÁŘÍ

V literární soutěži Úcta ke stáří zvítězil v kategorii dospělých člen Patnáctky náš domov Antonín Randa. Blahopřejeme všem účastníkům, Toníkův text si můžete přečíst zde:

Zamávej, babičko
Nedávno jsem jel tramvají, do které nastoupila učitelka s dětmi. Už samotný nástup připomínal nájezd mimozemšťanů na planetu Zemi. Děti byly nadšené ze všeho, co viděly, a spolucestujícím se nezáživná cesta do práce pozvolna měnila ve fantastickou výpravu do Neznáma. 
"Podívej, to je hezká babička. Zamávej nám, babičko." Tři holčičky stojí nalepené na skle a mávají na vedlejší auto, které zastavilo na červenou. Paní na zadním sedadle pozoruje děti a tvář má jako z kamene. Uhýbá pohledem, ale nevydrží to a znovu se na děti dívá. Neví, jestli se jí neposmívají. 
Oranžová, zelená. Auto se rozjíždí. Babička na poslední chvíli zvedne ruku a usměje se. Nejprve nesměle, ale když vidí nadšení dětí, tvář se jí promění, celá roztaje, oči se jí zalesknou a pak už... Dál nevím. To vše se odehrálo ve zlomku vteřiny. Auto odjelo a mně zbyla vzpomínka. Drobný útržek ze života, který mi bylo líto nechat jen tak ležet, a tak jsem si ho uchoval. To abych se jednou nebál usmát a zamávat.

—————

Zpět